Зміни у формах чеків від 1 березня 2025
16.12.2024 Міністерство Фінансів України підготувало наказ про внесення деяких змін до форм фіскальних чеків.
Детальніше з текстом можна ознайомитись за посиланням.
Текст наказу та додатки з описом змін та оновленими формами фіскальних чеків на сайті Міністерства фінансів.
Та наказ 13, що визначає форму та зміст розрахункових документів, уже зі змінами зазначеними вище
Видавати чеки враховуючи нові вимоги зобов’язали з 1 січня 2025 року згідно тексту наказу, проте Мінфін підготував проєкт наказу про відтермінування нових вимог до 1 березня 2025 року.
З текстом можна ознайомитись за посиланням.
Станом на 11.01.2025 накази №674 та №601 вже набули чинності. Офіційно за старою формою фіскального чека можна працювати до 1 березня 2025, а вже з цього дня буде потрібно перейти на оновлену форму.
Всі вимоги (за виключенням тих що стосуються магазинів безмитної торгівлі та компаній що фіскалізують чеки переказу коштів) та передачу потрібних даних в ДПС допрацьовано на стороні сервісу Вчасно.Каса без потреби вносити зміни чи додавати нові дані для відображення в чеку і передачі цих даних в ДПС.
Перелік нових засобів оплат
Звертаємо увагу, при створені чеку касир обирає саме засіб оплати, а форма буде визначена автоматично (відсутня у готівковому розрахунку, а з іншими засобами у переліку нижче форма “Безготівкова”).
- Готівка – отримання готівки напряму від клієнт (форма оплати при цьому відсутня).
- Безготівка – отримання оплати на розрахунковий рахунок, коли не відомо як саме сплачує клієнт, з картки чи рахунку
- Картка – оплата через термінал або термінал у телефоні (Tap to phone)
- Передплата/Післяплата – обираємо як і раніше (наразі контролюючими органами не визначено іншої форми чи засобу)
- Переказ через QR-код – обираємо лише якщо QR сформований банком
- Переказ з картки – отримання оплата на IBAN з картки клієнта
- Переказ з поточного рахунку – оплата на IBAN з IBAN
- Інтернет еквайринг – оплата карткою на сайті
При оплаті через платіжну систему необхідно обирати засіб з її назвою, відповідно: - Платіж LiqPay
- Платіж RozetkaPay
- Платіж Portmone
- Платіж NovaPaу
Якщо у вашому кабінеті необхідно додати інший засіб оплати, у лівому меню потрібно перейти у Налаштування і пункт Каса, після чого натисніть “+Додати новий засіб оплати”.
Такі ж налаштування є і по кожній касі окремо у розділі “Налаштування каси”.
Також залишаємо таку можливість при створені чеку для зручності.
Детальніше по кожному пункту
Важливо! Вимоги по відображенню в чеках та передачі в ДПС ваги одиниці тютюнового виробу, кількість тютюнових виробів в одиниці товару (пачці), міцність алкогольних напоїв, об’єм (у літрах) одиниці товару (пляшки) та паспортних даних покупця стосуються лише магазинів безмитної торгівлі
тому не будуть зазначені у переліку нижче.
- Найбільші зміни відбулись по формам оплат. Тепер кожна форма оплати складається з:
Форми оплати
Згідно з текстом наказу 13 їх є 3:
Засобу оплати
Який вказує як саме проведено розрахунок.
Згідно з описом передачі форм і засобів оплати що визначені в протоколі передачі чеків в форматі XML визначено наступні правила:
Значення під-рядків, які містяться між символами < >, повинні заповнюватись із конфігураційних даних РРО і використовуватись виключно у випадках, коли неможливо використати інші константні текстові значення, наведені в цьому описі.Також асоціацією провайдерів ПРРО опубліковано відповідь на лист до Міністерства фінансів щодо зазначення в чеку форм та засобів оплат в якому зазначено:
Тобто вказувати в чеку форму і засіб оплати можна на власний розсуд відповідно до способу розрахунку з покупцем.У Вчасно.Каса встановлено (станом на 27.02) наступний перелік доступних оплат, які можливо увімкнути у Налаштуваннях каси через три краплинки у розділі “Торгові точки та каси”:
Важливо! Форма оплати буде визначена у чеку автоматично до засобу оплати. Згідно даного переліку:
Форма оплатиГотівка
, засіб оплати не зазначається;
всі інші засоби оплати – форма оплатиБезготівкова.
- Було детальніше уточнено поняття терміналу з’єднаного та поєднаного з РРО/ПРРО:
Відповідно з тексту якщо у вас є платіжний термінал та керує цим терміналом (відправка запитів на оплату із сумою та отримання результату виконання оплати чи іншої операції) виникає вимога вказувати дані по оплаті з терміналу.
- Можливість зазначати в чеках спрощену назву товару згідно з Державним класифікатором продукції та послуг замість повної назви.
Спрощена назва товару (послуги) – слово, поєднання слів або слова та цифрового коду, які відображають споживчі ознаки товару (послуги) та однозначно ідентифікують приналежність такого товару до групи продукції та послуг, визначеної Державним класифікатором продукції та послуг ДК 016:201 - До переліку акцизів до товару розширено можливі значення які потрібно передавати, а саме ідентифікатор електронної марки або її серійний номер:
«цифрове значення штрихового коду марки акцизного податку (серія та номер) на алкогольні напої або унікальний ідентифікатор електронної марки акцизного податку, або серійний номер електронної марки акцизного податку (зазначаються у випадках, передбачених чинним законодавством) (рядок 9) - Поля “Касир” та “Держатель ЕПЗ” для підпису касиру та держателя ЕПЗ тепер не зазначаються в чеку.
- Введено нове поняття “Засоби оплати”, в той же час “Форми оплати” назви для яких раніше можна було вказувати користувацькі – тепер мають чітко визначений формат.
Якщо проведено розрахунок готівкою, у «Форма оплати» має бути зазначено «Готівка» при цьому у полі “Засоби оплати” нічого зазначати не потрібно;
Якщо проведено розрахунок картою, у «Форма оплати» має бути назва “БЕЗГОТІВКОВА” а у Засоби оплати – «Картка»;
Якщо проведено розрахунок іншим способом, тоді у «Форма оплати» має бути назва “БЕЗГОТІВКОВА” а у Засоби оплати має бути одна з назв видів оплат, доступних у кабінеті пРРО. - QR код тепер має містити пошуковий запит на сторінку перегляду чеку на сайті ДПС.
Для фіскальних чеків у стандартних формах Вчасно.Каса QR-код уже містить це посилання з усіма необхідними даними. - Винесено відображення решти одним рядком.
«решта, валюта (зазначається у разі здійснення оплати в готівковій формі) (рядок 25); - Фіскальний номер чеку тепер має зазначаєтись в форматі:
ЧЕК № {ФН}
, де {ФН} – фіскальний номер чеку.
Приклади змін у чеках з різними видами оплат: